دانلود نرم افزار

آمار سایت

آموزش نصب ویندوز 8.1

همانطور که مطلع هستید، ویندوز 8.1 اواسط اکتبر 2013 (مهر ۱۳۹۲) بصورت رسمی توسط مایکروسافت عرضه شد. مایکروسافت این نسخه از سیستم عامل خود را یک آپدیت نامیده و نه آپگرید، بنابراین تفاوت زیادی بین ویندوز 8 و 8.1 وجود نخواهد داشت.

در این آموزش، شما را با چگونگی نصب ویندوز 8 و 8.1 آشنا خواهیم کرد.

برای نصب ویندوز 8 یا 8.1 ابتدا باید DVD ویندوز را خریداری کرده و یا اینکه دانلود و سپس برروی DVD رایت نمایید. برای دانلود ویندوز 8 و یا 8.1 به بخش دانلود ویندوز در سایت مراجعه نمایید.

با توجه به شباهت‌های فراوان ویندوز 8 و 8.1 ما در این آموزش ویندوز 8.1 نگارش 64 بیتی را نصب خواهیم کرد. توجه داشته باشید اگر سیستم را بتازگی خریداری کرده اید و هارددیسک سیستم شما فاقد هرگونه اطلاعاتی می‌باشد شروع به نصب ویندوز کنید اما اگر برروی سیستم شما از قبل ویندوز نصب شده است، ابتدا اطلاعات مهم موجود در درایو C (درایو ویندوز فعلی خود) مانند تصاویر، فایل نصب برنامه‌ها، اسناد و ... را در درایو دیگری که ویندوز برروی آن نصب نیست کپی نمایید.

 

مرحله‌ی 1- سیستم را روشن کرده و دی وی دی ویندوز را در داخل درایو DVD قرار دهید. اگر قبلاً برروی سیستم شما ویندوزی نصب شده باشد پیامی شبیه به پیام زیر، نشان داده می‌شود. بلافاصله یکی از کلیدهای کیبورد را فشار دهید تا بوت از DVD آغاز شود.

اگر هاردیسک شما پارتیشن بندی نشده و یا فاقد ویندوز باشد بدون مشاهده این پیام به مرحله‌ی بعد خواهید رفت.

آموزش نصب ویندوز 8.1

آموزش نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 2- پس از چند دقیقه (لحظه) پنجره زیر را مشاهده خواهید کرد. شبیه به تصویر زیر،  Time and currency format را به Persian تغییر بدهید و برروی Next کلیک نمایید.

► توجه ◄
در اینصورت زبان و کیبورد فارسی در ویندوز نصب خواهد شد و شما کافی‌ست پس از اجرا شدن ویندوز کیبورد فارسی را هم به آن اضافه کنید. در صورت تمایل برای اضافه شدن اتوماتیک کیبورد فارسی در همین ابتدا، Keyboard and input method را هم به Persian تغییر بدهید و در مرحله‌ی آخر و پس از اجرا شدن ویندوز،  زبان پیش‌فرض کیبورد را به EN تغییر بدهید.

► توجه ◄ آموزش نصب کیبورد فارسی در ویندوز 8

آموزش نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 3- برروی Install now کلیک نمایید.

آموزش نصب ویندوز 8.1

آموزش تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 4- اگر DVD تهیه (دانلود) شده، AIO  یا همان All in One و شامل چندین نگارش از ویندوز باشد پنجره ای شبیه به تصویر زیر مشاهده خواهید کرد. نگارشی را که تمایل دارید نصب کنید انتخاب کرده و برروی Next کلیک نمایید.

نکته: کاملترین نگارش ویندوز 8 و 8.1 از لحاظ امکانات، نگارش Enterprise می‌باشد. اگر این نگارش را انتخاب نمایید در ادامه نیازی به وارد کردن سریال نخواهید داشت. اگر نگارش Pro یا Core را انتخاب نمایید، پس از کلیک برروی Next باید سریالی را که برای نصب در اختیار دارید (برروی پکیج خریداری شده نوشته شده و یا اگر از سایت دانلود کرده اید در لینکی جداگانه قرار داده شده) وارد نمایید. توجه داشته باشید که وارد کردن سریال در نگارش‌های Pro و یا Core در این مرحله به معنی اکتیو و جنیون بودن ویندوز پس از نصب نخواهد بود و شما باید پس از نصب ویندوز 8.1 آن را فعال نمایید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 5- با انتخاب I accept the license terms برروی Next کلیک نمایید.

آموزش تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 6- در این مرحله دو گزینه قابل انتخاب وجود دارد. با انتخاب گزینه اول ویندوز قبلی (اگر برروی سیستم شما نصب شده باشد) آپگرید خواهد شد. با انتخاب گزینه دوم ویندوز جدید با حذف ویندوز قبلی نصب خواهد شد. همواره نصب ویندوز بصورت Custom (گزینه دوم) پیشنهاد می‌شود تا ویندوز نصب شده اصطلاحاً Fresh و بدون مشکل باشد.

نکته: در صورت تمایل برای آپگرید ابتدا با جستجو در اینترنت و گوگلینگ بررسی کنید که آیا ویندوز قبلی شما قابلیت آپگرید را با نگارش جدید ویندوز دارد یا خیر؟!

برروی گزینه دوم کلیک نمایید تا به مرحله بعد بروید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 7- به مرحله‌ی مهم کار می‌رسیم! پارتیشن بندی هارددیسک جدید و یا انتخاب و فرمت کردن  پارتیشنی که ویندوز قبلی سیستم شما برروی آن نصب است.

اگر هارددیسک سیستم شما قبلاً پارتیشن بندی نشده و بتازگی آن‌را خریداری کرده‌اید به مرحله‌ی 7-1 بروید.

اگر هاردیسک شما قبلاً پارتیشن بندی شده و در حال حاضر برروی آن ویندوز نصب است به مرحله‌ی 7-2 بروید.

 


مرحله‌ی 7-1- پارتیشن بندی هارددیسک

همانطور در تصویر زیر  مشاهده می‌کنید، سیستم انتخاب شده‌ی ما یک هارددیسک با حجم حدود 100 گیگابایت دارد و ویندوز این هارددیسک را
Drive 0 Unallocated Space نامگذاری کرده است. برای پارتیشن بندی هارددیسکی که فاقد پارتیشن است، ابتدا برروی فضای پارتیشن بندی نشده و سپس برروی New کلیک نمایید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

حالا باید حجمی را در بخش Size برای درایو C بر حسب مگابایت وارد کنید. ما 51200 مگابایت (حدود 50 گیگابایت) را برای درایو C در نظر گرفته‌ایم.

نکته: با توجه به حجم‌های ترابایتی هارددیسک‌های امروزی، سعی کنید حجم درایو C یا همان درایو ویندوز را بین 50 تا 100 گیگابایت در نظر بگیرید تا برای نصب چند برنامه‌ی حجیم به مشکلی برنخورید. نکته‌ی دیگر اینکه اگر بخواهید در آینده حجم درایور C را تغییر دهید کاری دشوار و یا آسان و پرریسک (با کمک نرم افزارهای مدیریت پارتیشن) را در پیش خواهید داشت!

پس از وارد کردن حجم برروی Apply و در پیام نشان داده شده برروی OK کلیک نمایید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مطابق تصویر زیر یک پارتیشن 49.7 گیگابایتی با نام Drive 0 Partition 2 ایجاد شده است. توجه داشته باشید که با ایجاد اولین پارتیشن در هارد،حدود 350 مگابایت هم بصورت اتوماتیک توسط سیستم رزرو خواهد شد. نام ادرایو رزرو شده، System Reserve می‌باشد.

برای ادامه‌ی پارتیشن بندی هارد مجدداً برروی فضای پارتیشن بندی نشده با نام Drive 0 Unallocated Space کلیک کنید. برروی New کلیک کنید تا به مرحله‌ی انتخاب فضای پارتیشن جدید بروید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

شبیه به تصویر زیر، کل فضای پارتیشن نشده هارد در بخش Size نشان داده خواهد شد. ما تصمیم داریم یک درایو دیگر به غیر از درایو C ایجاد کنیم بنابراین حجم کلی باقی‌مانده را تغییر نمی‌دهیم و برروی Apply کلیک می‌کنیم. اگر حجم هارددیسک شما 500 گیگابایت، 1 ترابایت و یا بیشتر است شما باید این مرحله را چندین مرتبه تکرار کرده و پارتیشن‌هایی با حجم دلخواهتان را ایجاد نمایید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 پس از ایجاد پارتیشن‌ها به مرحله‌ی 8 بروید.

 


مرحله‌ی 7-2- فرمت کردن درایو C در هاردی که قبلآً برروی آن ویندوز نصب شده است

همانطور در تصویر زیر  مشاهده می‌کنید، سیستم انتخاب شده‌ی ما یک هارددیسک با حجم حدود 100 گیگابایت دارد که در مجموع به 2 پارتیشن تقسیم شده است. دو پارتیشن حدوداً 50 گیگابایتی که قبلاً برروی اولین درایو آن ویندوز نصب شده است.

می‌خواهیم ویندوز جدید را جایگزین ویندوز قبلی کنیم. ابتدا درایو C را انتخاب می‌کنیم (نام این درایو در تصویر زیر Drive 0 Partition 2 می‌باشد)

سپس با کلیک برروی Format و سپس OK این درایو را فرمت کرده و تمامی اطلاعات داخل آن‌را به منظور نصب ویندوز جدید، حذف می‌کنیم.

توجه: در انتخاب درایو ویندوز قبلی خود دقت کنید تا اطلاعات سایر درایوها را به اشتباه فرمت نکنید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 پس از فرمت ویندوز قبلی (درایو C) به مرحله‌ی 8 بروید.

 

هشدار و توجه قبل از فرمت درایو


سئوال یکی از بازدیدکنندگان محترم:
من از آموزش تصویری شما استفاده کردم گام به گام با شما پیش رفتم متاسفانه یکی از درایوهای مهم من در این راستا به دلیل فرمت پاک شددر تصویر شما درایو primary را گفته اید فرمت کنید در صورتیکه بایستی برای نصب ویندوز درایو system فرمت میشد ...مجبور شدم کل اطلاعاتم را مجدد ریکاوری کنم!! ممنون از راهنماییتون.

پاسخ:
از این بابت متاسف هستیم. در آموزش درج کرده‌ایم که در فرمت کردن نهایت دقت را داشته باشید.

بله در تصویر قرار داده شده درایو C درایو Primary است ولی نکته‌ای که باید در نظر می‌گرفتید این است که اولین درایو بعد از درایو System Reserved درایو C است.

راهی ساده تر برای تشخیص درایو C این است که حجم درایوهای سیستم خود را از قبل در ویندوز یادداشت کنید تا در مراحل فرمت درایوها، با تطبیق حجم درایو C یا درایوی که قصد فرمت کردن آن‌را دارید، از اشتباه خودداری نمایید.مرحله‌ی 8- پس از ایجاد پارتیشن‌ها و یا فرمت ویندوز قبلی، درایوری که قصد دارید ویندوز را برروی آن نصب کنید را انتخاب نمایید.

درایو C اولین درایو هارددیسک سیستم است و فایل‌های مربوط به بوت ویندوز در آن قرار می‌گیرند. اکثر افراد (حرفه‌ای) این درایو را برای نصب ویندوز انتخاب می‌کنند و ما هم به شما پیشنهاد می‌کنیم ویندوز را برروی این درایو نصب نمایید
(مگر اینکه چندین ویندوز برروی سیستم داشته باشید)

Drive 0 Partition 2 (همان درایو C) را شبیه به تصویر زیر و انتخاب کرده و برروی Next کلیک نمایید.

راهنمای نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 9- نصب ویندوز آغاز می‌شود. بسته به سرعت سیستم شما ، نصب ویندوز 8.1 حدود 5 تا ؟؟ دقیقه زمان نیاز خواهد داشت و سیستم یک یا چند مرتبه ریست خواهد شد. تا پایان مراحل نصب و اجرا شدن (بالا آمدن) ویندوز منتظر بمانید و با سیستم کاری نداشته باشید!

راهنمای نصب ویندوز 8.1

 

 

مرحله‌ی 10- پس از اجرا شدن ویندوز، شبیه به تصویر زیر در بخش PC-Name ، نامی دلخواه را برای کامپیوتر خود وارد نمایید و رنگی دلخواه را انتخاب نمایید. برروی Next کلیک کنید.

راهنمای نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 11-  در این مرحله باید اینترنت را قطع کنید. اگر اینترنت ADSL یا وایرلس دارید و فعال است، آن‌را غیرفعال کنید (مودم ای‌دی‌اس‌ال یا وایرلس را خاموش کنید)

نکته: هدف از این کار این است که Local account (اکانت لوکال یا اصطلاحاً یوزر محلی!) در ویندوز ایجاد کنیم. در ویندوز 8 و 8.1 می‌توان با اتصال به اینترنت و استفاده از اکانت مایکروسافت، تنظیمات مربوط به نام کاربری و اپلیکیشن‌ها را بصورت آنلاین ذخیره نمود. استفاده از این قابلیت سبب خواهد شد تا ویندوز همواره برای ورود، از شما درخواست پسورد کند و امکان حذف پسورد نیست مگر اینکه یوزر Local  ایجاد کرده و به آن سوئیچ کنید.

برروی Use express settings کلیک نمایید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 

دسترسی سیستم به اینترنت بررسی می‌شود.

راهنمای نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 12- با توجه به اینکه در مرحله‌ی قبل اینترنت را قطع کردیم، باید پیامی شبیه به تصویر زیر نشان داده شود.

برروی Create a local account کلیک نمایید.

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 

مرحله‌ی 13- در بخش User name ، نام کاربری مورد نظر خود را وارد نمایید. در صورت تمایل می‌توانید در فیلدهای دوم و سوم پسوردی برای اکانت خود تعریف نمایید.

برروی Finish کلیک کنید.

راهنمای نصب ویندوز 8.1

 

چند لحظه منتظر بمانید و با سیستم کاری نداشته باشد!

راهنمای تصویری نصب ویندوز 8.1

 

ویندوز اجرا خواهد شد.

منوی استارت ویندوز 8.1

 

از ویندوز 8 و یا 8.1 لذت ببرید.

سایر آموزش‌های لازم در مورد ویندوز را در بخش آموزش ویندوز 8 ببینید و ابزارهای مربوط به ویندوز 8 را از این بخش دانلود نمایید.

 


  • هرگونه کپی برداری از مطلب آموزش تصویری نصب ویندوز 8.1،فقط از طریق هماهنگی با مدیرسایت امکان‌پذیر می‌باشد.
  • تعداد تصاویر به کار رفته در آموزش نصب ویندوز 8.1 مجموعاً 23 عدد و مجموع حجم آن‌ها 299 کیلوبایت می‌باشد!

► لینک کوتاه این مطلب ◄

www.ghafari3.com/kk4d

گزارش لینک دانلود خراب


  • هشدار به کپی‌کنندگان مطالب سایت
  • پسورد تمامی فایل ها برای اکسترکت، www.ghafari3.com می باشد.
  • راهنمای تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز را در این لینک مطالعه نمایید.
  • تمامی نرم افزارهای معرفی شده در سایت، نصب و تست شده هستند.
  • لطفاً سئوالات خود را در مطلب مربوط به معرفی نرم افزار مورد نظر ارسال نمایید.
  • لطفاً سئوالات کامپیوتری خود را در این مطلب مطرح نمایید.
  • نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را از طریق فرم تماس با ما مطرح نمایید.

دیدگاه‌ها  

مدیر سایت
#62 مدیر سایت 1393-05-27 22:15
به نقل از سارا:
سلام.مطلب خیلی خوب بود.فقط گه سیستم مون نو هست وتازه خریداری شده نیاز به فرمت داره یا نه ممنون مشم سریتر ج بدبن.

سلام
اگر منظور شما هارددیسک در دسکتاپ است پس از خریداری سیستم معمولا هارد پارتیشن بندی نشده است و برای پارتیشن بندی، فرنت لازم است.

اگر منظور شما هارددیسک لپ تاپ است معمولا از قبل پارتیشن بندی شده است و فرمت کردن یا نکردن درایو برای نصب ویندور اختیاری است.

در هر حال پیشنهاد می کنیم قبل ار نصب ویندوز، درایو مورد نظر را فرمت کنید.

موفق باشید.
نقل قول کردن
سارا
#61 سارا 1393-05-27 15:22
سلام.مطلب خیلی خوب بود.فقط گه سیستم مون نو هست وتازه خریداری شده نیاز به فرمت داره یا نه ممنون مشم سریتر ج بدبن.
نقل قول کردن
مدیر سایت
#60 مدیر سایت 1393-05-24 10:54
به نقل از رسول:
سلام
لطفا در مورد نصب بدون بوت هم توضیح بدین. میشه محتویات فایل iso رو ریخت روی یه درایو، از همون جا اجرا و تو یه درایو دیگه نصب کرد که دو تا ویندوز داشته باشیم. با بوت و انتخاب یه درایو دیگه هم میشه دو تا نصب کرد ولی به تجربه فهمیدم که اینجوری ویندوز دیگه به هم میریزه. سافت98 تاکید کرده که فقط با بوت نصب کنین که نمیدونم فقط توصیه کرده یا اینکه ویندوزش اصلا بدون بوت نصب نمیشه؟ شما اینجوری نصب کردین؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و عذرخواه از اطناب کلام

سلام
احتمالا امکان پذیر باشد. چون روش پرکاربردی نیست ما هم آن را دد ویندوز 8.1 تست نکرده ایم.

تاکید سافت98 برای نصب از بوت تاثیری بر امکان پذیر بودن یا نبودن مورد فوق ندارد.

نصب از بوت هم تاثیری در بهم ریختن ویندوز دیگر ندارد چون وقتی شما درایو دیگری را برای نصب ویندوز جدید انتخاب می کنید هیچ تغییری در درایو ویندوز قبلی جز تغییر در فایلهای بوت ایجاد نمی شود.
نقل قول کردن
رسول
#59 رسول 1393-05-22 22:26
سلام
لطفا در مورد نصب بدون بوت هم توضیح بدین. میشه محتویات فایل iso رو ریخت روی یه درایو، از همون جا اجرا و تو یه درایو دیگه نصب کرد که دو تا ویندوز داشته باشیم. با بوت و انتخاب یه درایو دیگه هم میشه دو تا نصب کرد ولی به تجربه فهمیدم که اینجوری ویندوز دیگه به هم میریزه. سافت98 تاکید کرده که فقط با بوت نصب کنین که نمیدونم فقط توصیه کرده یا اینکه ویندوزش اصلا بدون بوت نصب نمیشه؟ شما اینجوری نصب کردین؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و عذرخواه از اطناب کلام
نقل قول کردن
مدیر سایت
#58 مدیر سایت 1393-05-02 04:55
به نقل از کیمیا:
سلام
بعد از این که ویندوز رو به این روش نصب کردیم باید اکتیوش کنیم؟ چجوری باید اکتیو کرد؟

سلام
بله باید ویندوز را اکتیو کنید.
پست زیر را مشاهده نمایید:
www.ghafari3.com/khf
نقل قول کردن
کیمیا
#57 کیمیا 1393-05-01 14:40
سلام
بعد از این که ویندوز رو به این روش نصب کردیم باید اکتیوش کنیم؟ چجوری باید اکتیو کرد؟
نقل قول کردن
مدیر سایت
#56 مدیر سایت 1393-04-26 16:27
به نقل از پویا:
سلام
همونطور که آموزش دادین من انجام دادم ولی تو مرحله ی دو دچار اشکال شدم اونجا که آرم ویندوز 8 میاد و ما باید منتظر بمونیم. بعد از چند دقیقه منتظر موند اون آرم میره و دیگه هیچی نیماد صفحه سیاه میشه.
باید چیکار کنم؟؟
ممنون

به نقل از پویا:
سلام من تو مرحله ی دو مشکل دارم. بعد از این که ارم ابی ویندوز میاد بعد از چند دقیقه صفحه سیاه میشه و دیگه هیچ اتفاقی نمیوفته باید چیکار کنم؟؟؟
ممنون

سلام.
به احتمال زیاد DVD نصب ویندوز مشکل دارد و یا توسط درایو دی‌وی‌دی شما قابل خواندن نیست.

باید DVD دیگری از ویندوز 8.1 تهیه نمایید. به احتمال زیاد مشکل برطرف می‌شود.

اگر اینترنت نامحدود یا با دانلود شبانه دارید می‌توانید ویندوز 8.1 را از بخش "دانلود ویندوز" در سایت دانلود نمایید:
ghafari3.com/.../...

موفق باشید.
نقل قول کردن
پویا
#55 پویا 1393-04-26 11:09
سلام
همونطور که آموزش دادین من انجام دادم ولی تو مرحله ی دو دچار اشکال شدم اونجا که آرم ویندوز 8 میاد و ما باید منتظر بمونیم. بعد از چند دقیقه منتظر موند اون آرم میره و دیگه هیچی نیماد صفحه سیاه میشه.
باید چیکار کنم؟؟
ممنون
نقل قول کردن
پویا
#54 پویا 1393-04-26 00:50
سلام من تو مرحله ی دو مشکل دارم. بعد از این که ارم ابی ویندوز میاد بعد از چند دقیقه صفحه سیاه میشه و دیگه هیچ اتفاقی نمیوفته باید چیکار کنم؟؟؟
ممنون
نقل قول کردن
مدیر سایت
#53 مدیر سایت 1393-04-13 15:17
به نقل از it:
با سلام و احترام
من از آموزش تصویری شما استفاده کردم گام به گام با شما پیش رفتم متاسفانه یکی از درایوهای مهم من در این راستا به دلیل فرمت پاک شددر تصویر شما درایو primary را گفته اید فرمت کنید در صورتیکه بایستی برای نصب ویندوز درایو system فرمت میشد ...مجبور شدم کل اطلاعاتم را مجدد ریکاوری کنم!! ممنون از راهنماییتون.


با سلام.

از این بابت متاسف هستیم. در آموزش درج کرده‌ایم که در فرمت کردن نهایت دقت را داشته باشید.

بله در تصویر قرار داده شده درایو C درایو Primary است ولی نکته‌ای که باید در نظر می‌گرفتید این است که اولین درایو بعد از درایو System Reserved درایو C است.

راهی ساده تر برای تشخیص درایو C این است که حجم درایوهای سیستم خود را از قبل در ویندوز یادداشت کنید تا در مراحل فرمت درایوها، با تطبیق حجم درایو C یا درایوی که قصد فرمت کردن آن‌را دارید، از اشتباه خودداری نمایید.

متن این سئوال و جواب به آموزش اضافه شد.

شاد و موفق باشید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیه حقوق به سایت ghafari3.com تعلق دارد. استفاده از مطالب سایت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

خرید اکانت آپدیت ناد ۳۲