توجه

خدمات رایگان سایت، نیاز به حمایت شما دارد. مشاهده‌ی تبلیغات اسپانسرهای سایت (بنری و یا پاپ‌آپ) بخشی از حمایت شما بازدیدکننده‌ی محترم از این خدمات است. لطفاً مانع از نمایش و یا باز شدن تبلیغات نشوید.

تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز

احتمالاً در هنگام نصب برنامه‌های مختلف برروی ویندوز، این سئوال برای شما پیش آمده که ویندوز شما چند بیتی‌ست و یا اینکه برای نصب ویندوز، سیستم شما از ویندوزهای 64 بیتی پشتیبانی می‌کند یا خیر.

برای اینکه متوجه شوید ویندوز شما 32 بیتی است یا 64 بیتی، ادامه‌ی مطلب را مطالعه نمایید.

ادامه مطلب: تشخیص 32 بیتی یا 64 بیتی بودن ویندوز

آموزش تغییر دی‌ان‌اس در ویندوز

 DNS، مخفف Domain Name System یا "سیستم نام دامنه" است. سیستم نام دامنه (DNS) یک سیستم پایگاه داده است که نام کامل دامنه‌ی یک کامپیوتر را به یک آدرس IP ترجمه می‌کند.

گاهی اوقات تغییر در DNS می‌تواند باعث حل برخی مشکلات از قبیل باز نشدن سایت‌ها، عدم دسترسی برخی برنامه‌ها به اینترنت و ... شود.

در این آموزش با چگونگی تغییر DNS در نسخه‌های مختلف ویندوز و معرفی دی‌ان‌اس‌های پرکاربرد در جهان آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: آموزش تغییر DNS در ویندوز

آموزش کلیدهای ترکیبی

معمولاً کاربران حرفه ای بیشتر ترجیح می‌دهند به‌جای موس با صفحه کلید (کیبورد) کار کنند به این دلیل که کارها با کیبورد خیلی سریع‌تر از موس انجام می‌شود. اما برای این کار باید میانبرها (Shortcuts) را به خاطر داشته باشیم.

مثلاً فکر کنید Ctrl+C و Ctrl+V را از شما بگیرند! آن‌وقت کپی کردن واقعا سخت می‌شود. در این مطلب شما را با چندین میانبر کاربردی در ویندوز آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش کلیدهای ترکیبی , میانبرهای کاربردی کیبورد در ویندوز

تفاوت Sleep و Hibernate

ویندوزهای 7 و 8 برای نگهداری و مصرف بهینه انرژی گزینه‌های فراوانی را در اختیار شما می‌گذارند که هنگام عدم استفاده از کامپیوتر به یاری‌تان می‌آیند.

این گزینه‌ها شامل Sleep ، Hibernate و Hybrid Sleep هستند. این گزینه‌ها در صورت استفاده از لپ‌تاپ هم بسیار کاربردی‌تر خواهند بود. در ادامه‌ی مطلب شما را با تفاوت این قابلیت‌ها آشنا خواهیم کرد.

ادامه مطلب: تفاوت میان Sleep و Hibernate در ویندوز

پیج فایل چیست

Page File یکی از بخش‌های سیستم عامل ویندوز مایکروسافت است که اغلب مدیران سیستم و کاربران ویندوز می‌دانند چنین فایلی وجود دارد و وجود آن لازم است اما مدیران سیستم و کاربران ویندوز همیشه نمی‌توانند توضیح بدهند که چرا ویندوز به پیچ فایل نیاز دارد!

 از ویندوز 95 و ویندوزهای بعد از آن، از یک فایل ویژه به‌نام Page File استفاده شده است که به عنوان یک مخزن برای ذخیره‌ی اطلاعات در حال استفاده توسط پروسه‌ها به منظور افزایش کارایی سیستم می‌باشد.

ویندوز تا 16 عدد Page File را پشتیبانی می‌کند که در سیستم‌های 32 بیتی حداکثر حجم هر پیج فایل می‌تواند 4095 مگابایت (4 گیگابایت) باشد. در سیستم‌های 64بیتی حداکثر حجم هر پیج فایل می‌تواند 16 ترابایت باشد!

ادامه مطلب: Page File چیست؟ (همه چیز در مورد پیج فایل)

Disk Management در Run 

با استفاده از بخش "Disk Management" می‌توانید به مدیریت هارد(های) نصب شده برروی سیستم بپردازید. می‌توانید درایوها را فرمت کنید، دریاوها را حذف کرده و درایو جدیدی ایجاد کنید، نام درایوها (Change drive Letter and Paths) را تغییر بدهید، نوع پارتیشن را تغییر بدهید، دیسک هارد) را به Dynamic  و یا GPT تبدیل نمایید و ...

اگر مدیر سیستم و یا شبکه هستید و با سیستم‌های مختلف با نگارش‌های مختلف ویندوز در روز سروکار دارید و زمان برای شما مهم می‌باشد، می‌توانید از دستورات Command Prompt و یا Run استفاده کنید و خیلی سریع و بدون بازکردن پنجره‌های اضافی به هدف خود برسید.

استفاده از چنین دستوراتی برای اهداف آموزشی نیز مفید خواهد بود. فرض کنید می‌خواهید به چندین کاربر که از نگارش‌های مختلف ویندوز استفاده می‌کنند نحوه‌ی باز کردن پنجره‌ی Disk Management را آموزش بدهید. در اینصورت باید مراحل را برای هر ویندوز بصورت جداگانه شرح دهید. استفاده از این دستورات باعث سهولت در آموزش چنین مواردی می‌شود.

در این مطلب آموزشی شما را با چگونگی اجرای Disk Management از طریق Run و یا Command Prompt یا همان CMD Commands آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش اجرا کردن Disk Management از طریق Run

Programs and Features در Run
 

با استفاده از بخش "Programs and Features" می‌توانید به مدیریت برنامه‌های نصب شده برروی ویندوز بپردازید، در آن‌ها تغییرات لازم را ایجاد کنید و در صورت لزوم آن‌ها را حذف کنید. همچنین به منظور مدیریت فضای درایو ویندوز می‌توانید برنامه‌ها را از با توجه به حجمی که در ویندوز اشغال کرده‌اند مرتب نمایید.

از دیگر گزینه‌های در دسترس در این پنجره، گزینه‌ی Turn Windows features on or off می‌باشد که با استفاده از آن می‌توانید برخی ویژگی‌ها و قابلیت‌های کلیدی ویندوز را فعال و غیرفعال نمایید.

اگر مدیر سیستم و یا شبکه هستید و با سیستم‌های مختلف با نگارش‌های مختلف ویندوز در روز سروکار دارید و زمان برای شما مهم می‌باشد، می‌توانید از دستورات Command Prompt و یا Run استفاده کنید و خیلی سریع و بدون بازکردن پنجره‌های اضافی به هدف خود برسید.

استفاده از چنین دستوراتی برای اهداف آموزشی نیز مفید خواهد بود. فرض کنید می‌خواهید به چندین کاربر که از نگارش‌های مختلف ویندوز استفاده می‌کنند نحوه‌ی باز کردن پنجره‌ی Programs and Features را آموزش بدهید. در اینصورت باید مراحل را برای هر ویندوز بصورت جداگانه شرح دهید. استفاده از این دستورات باعث سهولت در آموزش چنین مواردی می‌شود.

در این مطلب آموزشی شما را با چگونگی اجرای Programs and Features از طریق Run و یا Command Prompt یا همان CMD Commands آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش اجرا کردن Programs and Features از طریق Run

نتورک کانکشن در Run 

با استفاده از بخش "Network Connections" می‌توانید به کارت‌های شبکه حقیقی و یا مجازی و همچنین کارت شبکه بی‌سیم نصب شده برروی کامپیوتر خود دسترسی داشته باشید و آنها را مدیریت کنید و در صورت نیاز تنظیمات خاصی را برروی آن‌ها اعمال کنید. همچنین می‌توانید کانکشن‌های ایجاد شده از قبیل کانکشن‌های دایل‌آپ و یا PPPOE را مشاهده و مدیریت نمایید.

اگر مدیر سیستم و یا شبکه هستید و با سیستم‌های مختلف با نگارش‌های مختلف ویندوز در روز سروکار دارید و زمان برای شما مهم می‌باشد، می‌توانید از دستورات Command Prompt و یا Run استفاده کنید و خیلی سریع و بدون بازکردن پنجره‌های اضافی به هدف خود برسید.

استفاده از چنین دستوراتی برای اهداف آموزشی نیز مفید خواهد بود. فرض کنید می‌خواهید به چندین کاربر که از نگارش‌های مختلف ویندوز استفاده می‌کنند نحوه‌ی باز کردن پنجره‌ی Network Connections را آموزش بدهید. در اینصورت باید مراحل را برای هر ویندوز بصورت جداگانه شرح دهید. استفاده از این دستورات باعث سهولت در آموزش چنین مواردی می‌شود.

در این مطلب آموزشی شما را با چگونگی اجرای Network Connections از طریق Run و یا Command Prompt یا همان CMD Commands آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش اجرا کردن Network Connections از Run و یا CMD

Device Manager چیست؟
با استفاده از "دیوایس منیجر" می‌توانید به دستگاه‌های نصب شده برروی کامپیوتر خود پی ببرید، درایور سخت افزارهای موجود را آپدیت کنید و بررسی کنید که کدام‌یک از سخت افزارها به‌درستی نصب شده و کار می‌کنندو همچنین می‌توانید به تنطیمات سخت افزارها دسترسی داشته باشید.

اگر مدیر سیستم و یا شبکه هستید و با سیستم‌های مختلف با نگارش‌های مختلف ویندوز در روز سروکار دارید و زمان برای شما مهم می‌باشد، می‌توانید از دستورات Command Prompt و یا Run استفاده کنید و خیلی سریع و بدون بازکردن پنجره‌های اضافی به هدف خود برسید.

استفاده از چنین دستوراتی برای اهداف آموزشی نیز مفید خواهد بود. فرض کنید می‌خواهید به چندین کاربر که از نگارش‌های مختلف ویندوز استفاده می‌کنند نحوه‌ی باز کردن پنجره‌ی Device Manager را آموزش بدهید. در اینصورت باید مراحل را برای هر ویندوز بصورت جداگانه شرح دهید. استفاده از این دستورات باعث سهولت در آموزش چنین مواردی می‌شود.

در این مطلب آموزشی شما را با چگونگی اجرای Device Manager از طریق Run و یا Command Prompt یا همان CMD Commands آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش اجرا کردن Device Manager از طریق Run و یا CMD

تفاوت Full Format و Quick Format

در ویندوز XP هنگامی‌که می‌خواستید روی سیستم خود ویندوز نصب کنید باید بین دو نوع فرمت Quick و Full یکی را انتخاب می‌کردید. هرچند که در نسخه‌های بعدی ویندوز ( ویندوز ۷ و ۸) این حالت به‌طور پیش فرض روی فرمت سریع قرار گرفت اما شاید بخواهید بدانید این چه تفاوتی با هم دارند؟ جدا از اینکه این دو در سرعت فرمت کردن با هم متفاوتند، اما آیا مزیتی نسبت به هم دارند؟ کدام یک از دیگری بهتر است و کاربرد هرکدام به چه منظور است ؟

 اگر شما هم جزء کسانی هستید که پاسخ سوالات بالا را نمی‌دانید و دوست دارید تا دراین زمینه اطلاعاتی بدست بیاورید این مطلب را از دست ندهید.

ادامه مطلب: تفاوت‌های Full Format و Quick Format 

فروش اکانت آپدیت نود ۳۲