توجه

خدمات رایگان سایت، نیاز به حمایت شما دارد. مشاهده‌ی تبلیغات اسپانسرهای سایت (بنری و یا پاپ‌آپ) بخشی از حمایت شما بازدیدکننده‌ی محترم از این خدمات است. لطفاً مانع از نمایش و یا باز شدن تبلیغات نشوید.

قوانین صدور چک
آموزش فتوشاپ
آموزش پل ماکارونی
آموزش برنامه نویسی
آموزش راه اندازی سایت
آموزش شیوه ارائه علمی
آموزش ترفندهای گوگل
آشنایی با بازارهای مالی
دکوراسیون داخلی

آموزش غیرفعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز اکس‌پی

اگر شما هم از آن دسته از کاربرانی هستید که از اینترنت پرسرعت حجمی استفاده می‌کنید، احتمالاً تمایل دارید تا بصورت مدیریت شده از پهنای باند اینترنت استفاده کنید.

مایکروسافت معمولاً چند هفته یکمرتبه، به‌روزرسانی‌هایی امنیتی را برای ویندوز عرضه می‌کند. در صورتیکه Windows Update در سیستم شما برروی حالت Automatic قرار گرفته باشد، در مواقعی که سیستم روشن است و شما از اینترنت استفاده نمی‌کنید، آپدیت‌های ویندوز بصورت خودکار دانلود و نصب می‌شوند.

در این آموزش شما را با چگونگی مدیریت بخش Windows Update در ویندوز XP آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش غیرفعال کردن آپدیت اتوماتیک ویندوز اکس‌پی

آموزش انتقال پیج فایل در ویندوز اکس‌پی

در مطلب آموزشی Page File ، اطلاعاتی پیرامون "پیج فایل" ارائه شد.

همانگونه که اطلاع دارید Page File بصورت پیش‌فرض در درایو ویندوز ایجاد می‌شود. گاهی اوقات با توجه به افزایش حجم اطلاعات موجود در درایو ویندوز، کاربران ترجیح می‌دهند تا پیج‌فایل را به درایو دیگری به جز درایو ویندوز و یا به درایوی دیگر از هاردی دیگر که به سیستم متصل است، منتقل کنند. همچنین برخی کاربران حرفه‌ای ویندوز تمایل دارند تا سایز Page File را تغییر بدهند.

در این آموزش شما را باچگونگی جابجایی Page File و همچنین تغییر اندازه‌ی آن در ویندوز XP آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش انتقال Page File در ویندوز اکس‌پی

آموزش بازگرداندن شو دسکتاپ در ویندوز اکس پی

 اگر به اشتباه آیکن Show Desktop را از Quick Launch در ویندوز XP حذف کرده اید با کمک راهنمای زیر به‌راحتی می‌توانید آن را باز گردانید.

ادامه مطلب: آموزش بازگرداندن Show Desktop در ویندوز اکس پی

آموزش غیرفعال کردن سیستم رستور در ویندوز اکس‌پی

مایکروسافت در ویندوز XP و ویندوزهای ارائه شده‌ی بعد از آن ابزار System Restore را در اختیار کاربران قرار داده که وظیفه‌ی آن بازگرداندن سیستم به زمانی از پیش تعیین‌ شده است.

ویندوز در زمان‌های مشخص و به‌صورت خودکار یک نقطه‌ی بازگشت (Restore Point) را برای بازیابی سیستم به حالت اولیه ایجاد و ذخیره می‌کند. System Restore از تنظیمات و فایل‌های ضروری ویندوز یک پشتیبان تهیه می‌کند تا در صورتی‌که سیستم با مشکلی روبرو شود، بتوان با استفاده از آن ویندوز را به حالت اولیه بازگرداند.

با "سیستم رستور" ضمانتی برای حل مشکلات و یا بازگرداندن اطلاعات از دست رفته نخواهید داشت و به هیچ وجه جایگزین بک‌آپ گیری کامل از ویندوز نمی‌شود.

برخی کاربران از روش‌های دیگری مانند تهیه‌ی بک‌آپ کامل از ویندوز (با کمک نرم افزارهای بک‌آپ گیری مانند Acronis) اقدام به پشتیبان‌گیری از ویندوز می‌کنند و تمایلی به استفاده از سیستم رستور ندارند. در اینصورت می‌توان System Restore را در ویندوز غیرفعال کرد.

غیرفعال کردن System Restore علاوه بر افزایش نامحسوس سرعت ویندوز باعث آزاد شدن فضای حداقل 5 درصد از درایو ویندوز و سایر درایوها در ویندوز XP می‌شود و برای کاربرانی که فضای خالی درایو ویندوز آن‌ها به کمترین مقدار خود رسیده است بهترین راه‌کار خواهد بود.

در این آموزش شما را با چگونگی غیرفعال کردن System Restore در ویندوز اکس‌پی آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش غیرفعال کردن System Restore در ویندوز اکس‌پی

نمایش فرمت و پسوند فایل‌ها در ویندوز اکس‌پی

هر فایل علاوه بر نام، دارای یک پسوند سه یا چهارحرفی می‌باشد که با یک نقطه از نام اصلی فایل جدا می‌شود. پسوند فایل‌ها را تحت عنوان Suffix یا Extension یا فرمت فایل می‌شناسند.

پسوندها (فرمت‌ها) به‌صورت پیش‌فرض در اکثر نگارش‌های ویندوز مخفی هستند. یکی از مزیت‌های مخفی بودن فرمت‌ها این است که در هنگام تغییر نام فایل‌ها به اشتباه فرمت آن‌ها توسط کاربر تغییر نمی‌کند.

در این آموزش با چگونگی نمایش و یا مخفی کردن پسوند فایل‌ها به همراه یک ترفند در ویندوز XP آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: آموزش نمایش پسوند فایل‌ها در ویندوز اکس‌پی + ترفند

آموزش نمایش فایل‌های مخفی در ویندوز اکس‌پی

همانطور که می‌دانید، در بخش Properties (خصوصیات) فایل‌ها و فولدرها در ویندوز می‌توان آن‌ها را مخفی (Hidden) کرد.

در این آموزش با چگونگی نمایش فایل‌های مخفی یا هیدن شده در ویندوز XP آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: آموزش نمایش فایل‌ها و فولدرهای مخفی در ویندوز اکس‌پی

همانطور که مطلع هستید تمامی نگارش‌های عرضه شده‌ی ویندوز فقط شامل فونت‌های پیش‌فرض و تحت لیسانس مایکروسافت می‌شوند. هرچند این فونت‌ها از زبان فارسی پشتیبانی می‌کنند ولی فونت‌های مرسوم، رایج و شکیلی برای استفاده‌ی رسمی و اداری توسط کاربران فارسی زبان نیستند.

برای اینکه بتوانید در نرم‌افزارهای مختلف مانند نرم‌افزارهای آفیس (شامل ورد، پاورپوینت، اکسل و ...) و سایر برنامه‌ها به‌راحتی و با سلیقه‌ی خود از فونت مورد علاقه ویا فونت رسمی استفاده نمایید، باید فونت‌های جدید را برروی ویندوز نصب کنید.

در این آموزش با چگونگی نصب فونت در ویندوز اکس‌پی آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: آموزش نصب فونت در ویندوز XP

آموزش بزرگ کردن اندازه آیکن‌ها و فونت‌ها در ویندوز اکس پی

یکی از قابلیت‌های ویندوز، تغییر اندازه فونت‌ها و آیکن‌ها می‌باشد. این قابلیت زمانی مفید است که از مانیتورهای بزرگ استفاده می‌شود و یا اینکه رزولوشن تصویر بسیار بالا قرار می‌گیرد.

در مواقعی که از تلویزیون LCD و یا LED و یا ویدیو پرژکتور برای نمایش تصویر کامپیوتر استفاده شود، تغییر اندازه فونت‌ها و آیکن‌ها برای مشاهده‌ی بهتر تصویر، بسیار مفید خواهد بود.

همچنین افراد کم‌بینا می‌توانند با این روش، دید بهتری در هنگام کار با کامپیوتر داشته باشند. در ادامه‌ی مطلب با چگونگی تغییر ساز آیکن‌ها و فونت‌های ویندوز اکس‌پی آشنا می‌شوید.

ادامه مطلب: آموزش بزرگ کردن اندازه آیکن‌ها و فونت‌ها در ویندوز XP

آموزش ساختن کانکشن دیال آپ در ویندوز اکس‌پی

مروری بر آمارهای مربوط به ضریب نفوذ اینترنت گویای آن است که همچنان دایال آپ سومین روش ایرانیان برای اتصال به اینترنت است.

اگرچه مدتی‌ست از نظر بسیاری دایال آپ به خاطره‌ها پیوسته اما نگاهی به آمار ضریب نفوذ این شیوه‌ی اتصال، گویای آن است که هنوز استان‌های مختلف در ایران از این شیوه بهره‌ می‌برند و در این میان هر چه ضریب نفوذ اینترنت در یک استان بالاتر باشد میزان استفاده از دایال آپ هم در آن افزایش پیدا می‌کند. (جزئیات بیشتر در این زمینه در ایسنا)

در این آموزش شما را با چگونگی ایجاد کانکشن Dial-up (دایل آپ) یا اصطلاحاً دیال‌آپ در ویندوز XP آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش ساختن کانکشن دیال آپ در ویندوز اکس‌پی

آموزش ساختن کانکشن ADSL در ویندوز اکس‌پی

Digital Subscriber Line) DSL) كه می‌توان آن را خط اشتراک دیجیتال نامید، روشی برای اتصال به اینترنت با سرعت بالا و هزینه كمتر است. انواع مختلفی از DSL وجود دارد که امکان اتصال به اینترنت را با سرعت‌ها و امکانات مختلف مهیا می‌کند. اما نوعی که بیشتر در کشورمان شناخته شده است Asymmetric-DSL یا ADSL یا DSL نامتقارن است.

در مطلب آموزشی ADSL چیست؟ شما را با انواع DSL آشنا نمودیم. همچنین در مطلب روش‌های اتصال به اینترنت از طریق مودم ADSL و تفاوت آن‌ها، انواع کانکشن‌ها و روش‌های اتصال به "ای دی اس ال" را شرح دادیم.

در این آموزش شما را با چگونگی ایجاد کانکشن PPPOE یا اصطلاحاً‌ همان کانکشن مورد استفاده ADSL در ویندوز اکس‌پی آشنا می‌کنیم.

ادامه مطلب: آموزش ساختن کانکشن ADSL در ویندوز اکس‌پی

فروش اکانت آپدیت نود ۳۲